czwartek, 11 lutego 2016

Opowieść Wigilijna - Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Opowieść Wigilijna
Ilość stron: 128
Wydawnictwo: Świat książki
Ocena: 8/10

Źródło
"Klasyka literatury: jedna z najpiękniejszych historii o magii Bożego Narodzenia. Chciwy i zgorzkniały kupiec Ebenezer Scrooge jest chyba jedynym człowiekiem w całym Londynie, który nie czeka z radością na Święta. Nie wie, że w tym roku odwiedzą go niezwykli goście: trzy duchy, dzięki którym zmieni się jego życie i stosunek do ludzi... Pełna ciepła, wielokrotnie filmowana i nieodmiennie wzruszająca dickensowska baśń o dobru, życzliwości i cudzie Wigilii."

Książka Karola Dickensa pokazuje nam jak wielką wagę ma empatia i nasza postawa wobec innych. Czytając ją uświadamiamy sobie, że zawsze możemy zmienić się na lepsze, otworzyć się na ludzi bardziej niż dotąd i zaprzestać egoistycznego zachowania. Odkrywamy naturę człowieka i jak wielki wpływ na nas ma otoczenie, oraz my na nie. I mimo, iż jestem agnostykiem, uważam, że książka ta zawiera wiele prawd. Miłość do bliźnich jest bardzo ważna w naszym życiu, i bez względu na wiarę, poglądy czy pozycję powinniśmy o tym pamiętać.

Ebenezer Scrooge z natury jest oschły i arogancki. Traktuje wszystkich z góry i liczą się dla niego wyłącznie pieniądze. Nie jest on jednak typowym bogaczem, gdyż wbrew temu co można by pomyśleć żyje on w biedzie. W jego mieszkaniu zawsze panuje chłód, on sam zaś je wyłącznie owsiankę. Nikomu nie daje prezentów i od nikogo ich nie przyjmuje. Nie wpiera sierocińców, a wręcz nimi gardzi gdyż to na nie musi oddawać podatki. Ebenezer jest najgorszą osobą z możliwych. Jednak przychodzi taki czas kiedy i on dostrzega ciążący mu łańcuch i  postanawia się zmienić. Po kolei trzy duchy mu to uświadamiają, pokazują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, jakże srogą dla Scrooge'a. Jego przemiana jest ukazana w doskonały sposób, wzruszająca i pełna sprzeczności. Ta książka jest zdecydowanie warta przeczytania.

-------------

Książka bierze udział w:

4 komentarze:

  1. Opowieść wigilijna była moją obowiązkową lekturą w podstawówce. Uwielbiam tę książkę i często do niej wracam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja mimo iż czytam wiele - do tej pozycji nigdy nie sięgnęłam, może to znak, że już najwyższa pora:)

    OdpowiedzUsuń