niedziela, 10 stycznia 2016

Stephen King - Cmętarz Zwieżąt

Tytuł: Cmętarz zwieżąt
Tytuł oryginalny: Pet Sematary
Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 519 
Gatunek: Klasyka horroru, kryminał, sensacja
Data wydania: 1983
Oprawa: Miękkka
Ocena: 8/10

 Zazwyczaj przeprowadzka to początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Mistrz horroru Stephen King zaprasza czytelników na wycieczkę do piekła i z powrotem!

Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem - przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las; idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi - i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków, z napisem na bramie: CMĘTARZ ZWIEŻĄT (cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię...). 

"Śmierć to chwila, w której kończy się ból, a zaczynają dobre wspomnienia. Nie koniec życia, lecz koniec bólu."

Bohaterowie są typową rodziną; dwójka dzieci, mama i tata. Postacie są w pełni wykreowane, rzekłabym nawet, że w trakcie czytania dowiadujemy się o nich wszystkiego. I nie mogę nie dodać, że czasem to czego się o nich dowiemy, mrozi krew w żyłach. Gówna postać, Louis Creed z zawodu lekarz doskonale "przekazuje" nam swoje emocje, wartości, poglądy. Między innymi obrazuje on nam jak ważna jest miłość i przywiązanie do bliskich.

W trakcie czytania można autentycznie się bać. Akcja nie toczy się szybko, co jest specjalnym zabiegiem autora. Głównym tematem książki jest śmierć i trud związany z zaakceptowaniem jej. Dotyka ona również psychologii umysłu człowieka. Spotkamy się z zawiścią, strachem, miłością i wieloma innymi odczuciami, które zostaną nie tylko opisane, ale i wywołane w nas samych.


"Tylko dzieci mówią całą prawdę. Dlatego właśnie są dziećmi."
"Cmętarz zwieżąt" to któraś z kolei książka Mistrza horroru, którą miałam przyjemność przeczytać. Zawsze uważałam, że podchodząc do czytania jego dzieł trzeba mieć cierpliwość, często on bowiem bardzo rozwlekle opisuje dane epizody. Ma on zwyczaj  kreować wszystko bardzo szczegółowo, co bywa nużące. Odradzam zatem jego książki osobom pragnących szybkich rozwojów akcji. Stephen King ma jednak nieporównywalny dar budowania napięcia w czytelniku przez całą powieść, oraz wciągania czytelników do samego końca. Dlatego zdecydowanie zachęcam wszystkich miłośników horroru do sięgnięcia po tę pozycję. Satysfakcja jest gwarantowana ! 

----------------------

Recenzja bierze udział w wyzwaniach:

1 komentarz: